Kültür

Geleceğe Dönüş: Drake ve Weeknd’in Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Şarkısı Gerçekten Farksız

Teknolojide her 5 yılda bir büyük atılımlar ve eğilimler görüyoruz. 2010’lu yıllarda bulut teknolojileri tarafında birçok büyük gelişme yaşanırken birkaç senedir yapay zeka teknolojileri inanılmaz yol almış vaziyette. Artık yapay zeka tarafından yazılan bir yazıyı normal bir yazıdan ayırt etmek bir hayli güç, aynı şey AI yapımı resimler için de geçerli. Bu teknolojinin son örneği ise bize geleceğin ne denli farklı olacağını gösteriyor: Yapay zeka tarafından hiç olmayan bir şarkı yaratıldı ve bu şarkıyı dünyaca ünlü sanatçılar Drake ve Weeknd seslendiriyor!

@ghostwriter isimli kullanıcının tamamen amatör bir şekilde ürettiği ‘Heart on My Sleeve‘ isimli parçayı gerçekten ayırmak sıradan bir insan için çok zor. Evet, beat’in sonradan eklendiği belli oluyor veya bazı seslerin bilgisayar yapımı olduğu bariz ama bulunduğunuz kafede öylece çalsa muhtemelen ‘Oha!’ Weeknd ve Drake düet mi yapmış?’ tepkisi verirsiniz.

Drake ve Weeknd’in sesleriyle eğitilmiş yapay zeka tarafından oluşturulmuş şarkı

Şarkı, Spotify ve Youtube’da yüzbinlerce dinlendikten sonra telif ihlali başvurusu dolayısıyla kaldırıldı. Ama bu durum bize şunu gösteriyor: Gelecekte telefonunuzun akıllı asistanına ‘Bana Michael Jackson ve Freddy Mercury’nin düet yaptığı bir pop-rock şarkısı yarat‘ komutu vereceksiniz ve telefonunuz o ana kadar var olmayan bu parçayı birkaç saniyede oluşturup size sunacak. İnanın birkaç yıl önce böyle bir teknoloji kulağa fantezi gelirken şimdi ürün haline gelmek için belki de gün sayıyor. Bir diğer kullanım alanı sinema endüstrisi olacaktır muhtemelen. 10-15 yıla kalmaz oyuncularını, senaryosunu ve yönetmenini kendinizin seçtiği filmleri izlemeniz o kadar olası ki…

Gelecek bizim tahmin ettiğimizden çok daha hızlı bir şekilde yaklaşıyor. Ve geleceğin temel tuğlasının yapay zeka olacağı da aşikar. Artık fantezi ve gerçeğin karmanlandığı bir dünyaya girmek üzereyiz ancak sormamız gereken bir soru var: Buna gerçekten hazır mıyız?

Ziyaretçi