FilmSinema

John Wick: Chapter 4 Film İncelemesi: Konsol Oyunu Gibi Film

John Wick: Chapter 4 bu nisan ayında izleyiciyle buluştu. Serinin sevenleri tarafından beğeniyle karşılanan yeni filmi ben de kaçırmak istemedim doğrusu.

Öncelikle aksiyon sineması ile arası olmayanlardanım. Hatta Tom Cruise filmleri dışında uzun zamandır bir aksiyon filmi izleğimi hatırlamıyorum. Bunun başlıca sebebi bu film türünün tamamıyla iyi vakit geçirmeye yönelik olması. Yani basit senaryo, yüzeysel karakterler ve düşmeyen tempo… Bu yüzden ki John Wick filmlerini izlemek için bir sebep göremedim epeydir. Bölüm 4’e ise bir şans vermek istedim.

John Wick Chapter 4: Yeni Nesil Aksiyon Sineması

Aksiyon sineması pik zamanlarını 80’lerde yaşadı. Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Sylvester Stallone gibi mega yıldızların da etkisiyle hem çekildikleri döneme hem de çok sonrasına etkiler bırakan yapımlar çıktı ortaya. Lakin özellikle 2000’lerden sonra izleyici daha çok fantastik-kurgu ve bilim-kurgu türü filmlere yönelmeye başladı ve aksiyon sineması eski parlak günlerini mumla aramaya başladı.

Bu genre’da 2000’ler sonrası için iki film serisi öne çıkıyor: Fast&Furious ve John Wick filmleri. Keanu Reeves’in başrolde yer almasıyla dikkat çeken Wick serisi, son filmiyle oldukça cesur bir denemeyle karşımıza çıkıyor.

John Wick yapımcıları yeni filmi kurgularken kendilerine çok farklı bir sektörü örnek olarak belirlemişler: Twitch yayıncılığı. Özellikle yeni nesil gençler, oyunları oynamaktan ziyade izlemeyi tercih ediyor. John Wick’i izlerken de bu hissiyata kapılıyorsunuz, sanki bir film değil de başkasının oynadığı bir konsol oyununu izliyormuşsunuz gibi.

Bu yönüyle tamamıyla yeni nesle hitap eden film, ayrıca çok başarılı bir sinematografi barındırıyor. Filmin görüntü yönetmenliği son zamanlarda gördüğüm en kaliteli işlerden biriydi. Rave partisinde kavga, Paris’te kovalamaca, merdiven dövüşü gibi sekanslar hem çok yaratıcıydı hem de izlemesi bir o kadar zevkliydi.

Aksiyon Filminde Senaryo Olur Mu?

Filmle ilgili benim dikkatli bir izleyici olarak en büyük eleştirim senaryo ve karakter yazımı konularında olacaktır. İlk olarak filmin kötü adamı çok başarısız ve klişeydi. Deli dahi kötü adam tiplemesini o kadar çok gördük ki adamın hareketlerini önceden tahmin edebiliyorsunuz. Daha orijinal bir villain bu filmin ortalamasını bir-iki puan arttırabilirmiş.

Gözüme çarpan bir diğer eksi nokta karakter motivasyonları noktasında. Kör dövüşçü Caine karakteri mesela. Bazen Wick’i öldürmek için elinden geleni yapıyor bazense sebepsiz yere ona yardım ediyor. Yahut alman kurduyla Tracker karakteri: bu adamın amacı ne tam olarak?

Filmde zaten diyalog yok gibi. Salt aksiyon var. John Wick’in konuştuğunu görmüyorsunuz bile adam sürekli birilerini dövüyor.

Detaylı izlediğinizde buna benzer birçok kolay yazım ve mantık hatasıyla karşılaşıyorsunuz. Ama sanırım bu seri detaylı izleyenlere göre değil, tam bir popcorn sineması. Ek olarak 3 saatlik film süresi ise bana göre abartı kaçmış, bu film 2 saati geçmemeliydi.

Ya Fizik Kuralları Olmasaydı

Filmin alışması en zor yanı kendine has fizik kuralları oldu. Bu filmde bizim evrenimizin kuralları işlemiyor dostlar. Örneğin 30 metreden düşerseniz birkaç saniye sendeliyorsunuz sadece yahut kafanızdan vurulmadığınız sürece ölmüyorsunuz. Tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi yani.

Tabi burada fizik kullanımı tamamıyla keyfi kaçıyor. Bazılarına tır çarpsa bile bir şey olmazken bazı karakterler tek yumrukta iptal olabiliyor. Kendi içerisinde tutarsız bir kullanım var bu da kafaya takarsanız rahatsız edici olabiliyor.

Final Yorum

John Wick Chapter 4, salt bir aksiyon filmi. Minimum diyalog, minimum zeka gereksinimi, maksimum tempo. Wick; evde çatışıyor, Paris’te çatışıyor, Japonya’da çatışıyor, motor üstünde çalışıyor, merdivenlerde çatışıyor… Film boyunca rahat bir 1000 kişi felan öldürmüştür diye tahmin ediyorum.

Yazıyı sonlandırırken şunu eklemeden geçemeyeceğim: final düellosu ise benin için hayal kırıklığıydı. Kötü adamı bir şekilde öldürecekleri o kadar belliydi ki, bunu bu kadar ucuz yapmaları basite kaçmak olmuş. Ayrıca John Wick’in öldüğü sahne etki bırakmaktan uzaktı.

Genel olarak değerlendirirsek yapım, eğer bir aksiyon filmi fanatiğiyseniz sizi kesinlikle tatmin edecektir. Sinefiller için ise görüntü yönetmenliği ve dövüş koreografileri gibi güçlü yönleriyle izleme sebebi. Ama ben izlediğim filmde mantık ararım, derinlik ararım diyorsanız pek doğru bir seçim olmayacaktır.

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da John Wick: Chapter 4 filmi hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi