DiziFilm

Federaller, Mesih ve Amerika : Waco Amerikan Kıyameti İncelemesi

Açıkçası bu belgeseli izleyene kadar Waco olayını sadece birkaç kez duymuştum. Dini bir tarikatın federallerin arama iznine direnmesi ve buna bağlı olarak 8 hafta süren bir savaş(!) ve ölen 100’e yakın insan… Ancak hikaye bundan çok daha derin ve pis bir yapbozdan oluşuyormuş.

Amerika’daki dini özgürlükler, tarikatlar, federallerin gücü ve son olarak bu olayların başkalarını tetiklenmesi gibi konular ilginizi çekiyorsa izlemenizi tavsiye ederim. 3 bölümlük belgesel Netflix’te mevut. Şimdi spoiler kısmına geliyorum. 

Hikaye bireysel silahlanmanın en yoğun olduğu yer Texas’ta geçiyor. ATF(Amerika Kaçak Silah Araştırma Bürosu) Texas/ Waco ‘da ıssızlığın ortasında kocaman bir komplekse kaçak silah ile ilgili araştırma yapmaya gider. Sonrasında olanlar ise Amerika tarihindeki en çarpıcı olaylarından birisi. 

Kim bu David Koresh

David Koresh adındaki kişi kendisinin Mesih olduğunu iddia edip çevresine insanları toplamıştır. Ancak  İsa’nın ikinci gelişinin bir misyonu vardır:  Dünya’yı kötülerden savaşarak kurtarmak. David Koresh bu söyleme tutunup yüzlerce silah ve mermiyi bu komplekste üretmeye sonrasında çocuk, genç demeden silah eğitimi vermektedir. Belgeselin ilerleyen kısımlarında öğrendiğimize göre olay sadece savaşarak kurtulmak değil küçük çocuklara istismar, evli kadınları İncil öğretme bahanesi ile birlikte olma gibi sapık ve saçma şeyler de var. Belgesel ilerledikçe olayların ne kadar garip, akıl almaz olduğunu görüyoruz. Örneğin bu olaylardan sağ çıkan bir kadının günümüzde söyledikleri: ‘Bize göre 12 yaşındaki bir kız reşit olmuştur. Evlenmeleri normaldir.’ veya ‘Koresh beni yatak odasına çağırdığında bunun onun isteği değil Tanrı’nın isteği olduğunu biliyordum. ’

David Koresh

Yapımı beğenmemin nedenlerinden birisi ise bu olaydan sağ çıkan insanlar, FBI ajanları, muhabirlerin de ortak edilmesi. Çünkü gerçek acı olsa bile hikaye farklı taraflardan da dinlenilmeli. Bir diğer konu ise Amerika’daki devlet kurumları arasındaki anlaşmazlıklar. Arabulucular, insanlar ölmeden çıksın diye uğraşırken ; silahlı birimler çözümün başka olduğunu düşünüyorlar. Teşbihte hata olsun istemem ancak bir hayvanı köşeye sıkıştırırsan ısırır. Bu hikayenin sonunda da bu oluyor. Dışarı çıkmamak için binayı ateşe veriyorlar ve canlı canlı yanıyorlar.  Olay bu kadarla son bulmuyor. Bu olayda devleti suçlu bulan Timothy Mcveigh adındaki bir ekstremist 2 sene sonra Oklahoma devlet binasına bombalı saldırı yaparak 168 kişinin ölümüne neden oluyor. Yani tünelin ucu her türlü berbat bir yere çıkıyor. İzlerken aklıma canlı bombalar, kendisini saçma sapan insanlara teslim eden insanlar ve buna karşı verilen aşırı tepkiler geldi. Gerçekten bir arada mutlu ve huzurlu yaşamak sadece masallarda gerçekleşebilecek kadar naif bir olgu. 

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da Waco: American Apocalypse hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi