DiziFilm

The Last of Us 8. Bölüm Dizi İncelemesi – Düşük Tempo Yüksek Vahşet

Playstation uyarlaması The Last of Us dizisinin 8. Bölüm üyle sezon finaline son bir adımı kaldı. Bella Ramsey ve Pedro Pascal’ın başrollerini paylaştığı yapımın When We Are in Need isimli bölümünde dizinin bazı kronik problemleri devam ederken yine birtakım şeyleri iyi yaptığını görüyoruz.

The Last of Us 8. Bölüm: Dindar Yamyamlar

Bölümde Joel’i yaralayan gurubun geri kalanını görüyoruz. Dindar lider David, tükenen erzak stoklarını gruptaki insanları gizlice parçalayıp doldurmaya çalışıyor. 6. Bölümün sonunda Joel’i yaralayan gurubu da David’in gönderdiğini öğreniyoruz.

Joel ve Ellie’nin, peşlerine düşen gurup üyelerini tek tek acımasızca katlettikleri 8. Bölüm ile finalden önceki son adımı atmış oluyoruz.

Kronik Problem Devam Ediyor

Evvelki incelemelerimde de sık sık değindiğim bir durum var. The Last of Us bize kaliteli bir senaryo anlatmaya çalışıyor, evet. Ama senaryoyu derinleştirmek için hızı da bir o kadar kısıyor. Neredeyse bir sanat filmi şeklinde çekilmiş bölümler izliyoruz. İyi oyunculuklar, detaylı karakterler, kaliteli kurgu ve sanat filmlerinin olmazsa olmazı her şeyin alabildiğine yavaş gelişmesi…

Ellie ve yaralanan Joel

Bir zombi dizisinden beklemediğimiz derecede yavaş ilerleyen yapım, bu bölümde de bize istediğimizi veremiyor ve önceki bölümlerdeki ağır tempo tercihini değiştirmiyor. Geçen incelememde bu tercihe saygı duyduğumu belirtsem de bu bölümde ne yalan söyleyeyim bazı sahneleri sararak izledim. Belki de ilk sezon için maliyeti arttırmamak adına böyle bir karar verilmiş olabilir lakin serinin fanlarının bu tercihi çok da tutmadıklarını düşünüyorum.

Fütursuzca Vahşet

Yapım, her bölümde vahşet seviyesini bir adım üste taşıyor. Büyük yayıncılar izleyici skalasını geniş tutmak adına bu tarz sert uyarlamalarda birtakım sansür girişimlerine gidebiliyorlar. Dizinin esinlendiği orijinal kaynağın ne denli yüksek vahşet içerdiğini düşündüğümüzde, bu otosansüre kesin gözüyle bakıyordum açıkçası.

İncil’den alıntılar yapan gurup lideri David

Lakin kazın ayağı öyle olmadı ve bizi en az oyunlardaki kadar kanlı sahneler karşıladı. Özellikle 8. Bölümde kan ve şiddet dozu o kadar yüksek ki koca adam olarak ben bile bazı sahneleri izlerken rahatsız oldum.

Daha büyük kitle, daha çok para kazanma imkanı demek, HBO bu kolay yola sapmadan orijinal kaynağın karanlık ve realist tonunu korumaya çalışmış. Bu tercihin, izlediği yapımlarda gerçekçilik arayan şahsımı son derece memnun ettiğini söyleyebilirim.

Genel olarak bakarsak yine zombi göremediğimiz ve bolca diyaloğa boğulduğumuz 8. bölüm, artık mantar görmek isteyen milyonlarca izleyiciyi tatmin etmeyi başaramıyor.

Ayrıca The Last of Us dizisinin 9. Sezon Finali bölüm fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da The Last of Us dizisi hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi