FilmSinema

Filimleri ve Hayatı : Jennifer Lawrence 

Hollywood’da sarışın-güzel ve manken olmak basit roller için hayati öneme sahip. Bu basmakalıp sektörde genç yaşına rağmen başarı yakalayan Jennifer Lawrence’ı inceleyeceğiz.

Bu üstte bahsettiğim özelliklerin hepsini sağlayan bir oyuncu aslında kendisi. Genelde ana akım filmlerde oynamasına rağmen çeşitli genre’lardaki rollerin altından başarı ile kalkan bir aktris. Ama bunlardan önce kendisi hakkında kısa bir bilgi edinelim: 15 Ağustos 1990’da Amerika’da doğan oyuncu 8. sınıfa kadar eğitim hayatını sürdürdü. Sonrasında mankenlik ve ufak tefek reklamlarda oynadı ve ona asıl başarıyı sağlayacak olan Winter’ Bone (Gerçeğin Parçaları) filminde başrol oldu. Erkek egemenliğindeki film sektöründe 2015-2016 yılları arasında en çok kazanan aktris oldu. Yine de Dont Look Up filminde Leonardo DiCaprio’dan 5 Million dolar daha az kazanabildi. 

Film Retroperspektifi

Kardeşlerine ve uyuşturucu bağımlısı annesine bakmak zorunda olan genç bir kadın, özgürlük savaşçısı gözü pek bir isyancı, X-Men serisinin alımlı Mistiği ve travmalardan kaçmak için cinselliği kullanan bir kadın… Kendisinin 4 Oscar adaylığı ve bir Oscar’ı olduğunu da hatırlatmak isterim. 23 yaşında bu ödüle aday gösterilen ve kazanan ilk kişi. Genellikle güçlü ve cesur kadın rollerini üstlenen Lawrence, aciz ve dengesiz insan tiplemesini Umut Işığım (Silver Linings Playbook) canlandırarak ilk ödülünü alıyor. Bu kadar parlayan bir kariyerin kötü örnekleri de var : Sokağın Sonundaki Ev  (House at the end of the street) Basit ve klişe bir filmde neden rol aldığını açıkçası bilemiyorum.

Filmlerinin yanı sıra verdiği röportajlar veya Reality showlardaki samimi ve içten (hatta bazen görgüsüz) tavırları ile seyircilerin sempatisini kazanan ünlü oyuncunun bir sonraki film projelerine katma değer katacağına eminim. Bir sonraki inceleyeceğimiz kişi Türk Sinemasının en yüksek kalibre oyuncularından Şener Şen.

Jennifer Lawrence

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da Jennifer Lawrence hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi