DiziFilm

Gerçekler ve Komedi: Fleabag Dizi İncelemesi

Kafamda herhangi bir önyargı veya beklenti olmadan başladığım çerezlik bir diziydi. Başlangıcı da aslında beni pek sarmadı. İzleyicilerin ilgisini cezbetmek amacıyla bir sürü cinsellik ve cinsel espriler kullanılmış bir dizi olarak izledim. Başrolün, sinemanın temel kurallarından birisini ihlal etmesi (direkt olarak kameraya konuşması) ve dizinin kısa olması devam etmemi sağladı. 

Bununla beraber bölümler geçtikçe karakterlerin ne kadar da gerçek olduklarını fark ettim. Pişmanlıklarla dolu hayatlar, mutsuz bir evlilik, sevilmediği halde tahammül edilen akrabalar… Dizi bunları kendi tarzında çok güzel yansıtmış. Biraz karakterlere göz atalım. Başrolümüz hep sorun çıkaran, yersiz espriler yapan 30’lu yaşlarında bir kadın. Babası tarafından sevilmiyor, ablası kendisiyle görüşmek istemiyor ve sevgilisini veya sevgi kavramını ciddiye almıyor. Hayatını toparlamaya çalıştıkça daha fazla hata yapıyor. Flashbacklerle gördüğümüz Boo karakteri ise oldukça renkli. Ana karakterlerimiz zor zamanlar yaşadığında hep onla olan güzel günlere gidiyor. Ancak ikisi arasında bilmediğimiz şeylerin olduğunu sonraki bölümlerde öğreniyoruz. 2 sezon 12 bölümlük bir dizinden spoiler olmadan bahsetmek epey zormuş.

Sinemada veya romanda karakterlerle bağ kurmamız önemlidir. Daha derinlikli anlama ve bağlılık geliştirir. Ancak ana karakterimiz ile bağ kurmakta şahsen zorlandım. Sevilen ve el üstünde büyümüş bir çocuk olmamla ilgili olabilir. Buna rağmen başrole üzülürken buldum kendimi. Nasıl doğru yaşanacağını bilemeyen küçük bir çocuğun ebeveynsiz kalması gibi. Ateist olmasına rağmen günah çıkartırken bunu kendisi de itiraf ediyor. Bununla birlikte ciddi sorunlarının olduğu fark etmekten uzak tavrı ise garip geliyor. Tanrısal bakış açısından sanırım hayat böyle gözüküyor.

İzlemek isteyenleri birkaç hususta uyarmak istiyorum. Dizide fazlasıyla cinsellik ve küfür var. Az vaktiniz ve yıkık insanları izlemeye de hevesiniz varsa bu diziyi listenize ekleyebilirsiniz.

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da Fleabag dizisi hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi