DiziFilm

The Last of Us 9. Bölüm Dizi İncelemesi – Final

Oyun dünyasını kasıp kavuran The Last of Us oyununun dizi uyarlaması da tıpkı oyun gibi kendi alanına damga vurmayı başardı. Toplam 9 bölümden oluşan 1. Sezonda ilk oyunun hikayesini bitirmiş olduk. Peki dizi bize vaat ettiklerini verebildi mi, The Last of Us 9. bölüm nasıldı?

The Last of Us 9. Bölüm – Çalışıyorsa Elleme

Bence bu sezonun en göze çarpan özelliği yapımcıların neredeyse hiç risk almamaları oldu. Sebebi bilinmez, belki Sony ile yaptıkları lisans anlaşmasından, belki de oyun camiasının tepkilerinden dolayı orijinal materyale birebir başlı bir iş çıkarmaya çalıştı HBO.

Joe ve Ellie

Oyunun fanatiği iseniz bu karar sizi ziyadesiyle memnun eder muhtemelen lakin bu evrenle ilk defa dizi vasıtasıyla tanışacaklardansanız (ben gibi) birtakım problemlerin sizi beklediği bir gerçek.

Benim diziye en büyük eleştirim bu yönde. Evet orijinal materyale saygı gösterilmesi benim de hoşuma gidiyor ama TLoU dizisi saygının da ötesine gidip bir nevi oyundaki sahneleri gerçek karakterlerle bir daha canlandırma gibi bir yol seçmiş. Çekim açısına kadar her şey aynı.

Tıp’ta bir deyim vardır: bir şey çalışıyorsa, elleme. Evet oyunda bu senaryo çalışıyor ama dizi için birçok yeniden değerlendirme gerekiyordu bana göre. Karakteri siz kontrol ederken sırıtmayan sahneler, 3. Kişi olduğunuzda sıkıcı hale gelebiliyor.

Risk Yoksa Kazanç Yok

Dizinin yapımcıları risk almayarak büyük bir kesimin beğenisini kazansa da bana göre potansiyelinin altında kalmış bir iş var ortada.

Yaklaşık 40-50 saat süren bir oyunu 8 saatlik bir dizi haline getirecekseniz bazı riskler almanız gerekiyordu. Dizi, kendisine yapılan yatırımı fazlasıyla çıkarmış olacaktır muhtemelen ama sinematografik olarak iz bırakmanın uzağında.

Joe (Pedro Pascal)

Bir Kişi İçin Tüm İnsanlığı Feda Etmek

Şimdiye kadar dizinin geneli ile ilgiliydi eleştirilerim. Final bölümüne gelirsek oyunu oynayanların belki de geçmek için onlarca kez ölmeleri gereken bir chapter işlendi. Zorluğuyla birinci oyunda akıllara kazınan bu level maalesef ki dizide o denli kalıcılık elde edemiyor.

Joe, Ateş Böcekleri’nin aşı için Ellie’yi öldürmeleri gerektiğini öğrendiğinde bir anda cinnet durumuna geçiyor ve deyim yerindeyse tüm üssü tek başına ediyor yok.

Burada 40 saatlik oyunun 8 saatlik diziye dönüştürülmesinin sıkıntısını hissediyoruz işte. Joe ve Ellie arasında kurulması gereken baba-kız ilişkisi tam olarak izleyiciye geçemediği için, Joe’nin verdiği karar bize absürt geliyor.

Tüm insanlığı kurtarmak adına birkaç ay önce tanıştığınız birini feda etmek, çoğumuzun arkasında olacağı bir seçenekti bence. Joe, neden böyle bir karar aldı, gerçekten o kadar çok mu seviyordu Ellie’yi? Bu soruları soruyorsak, orada bir anlatım problemi vardır bana göre.

Son Yorumlar

Finalle ve dizinin geri kalanıyla ilgili en temel sorun ise yetersiz aksiyon oldu. Her bölümde bu durumdan şikâyet ettim, hatta bir noktada bunun bir seçim olduğunu saygı duymamız gerektiğini söyledim. Ama final bölümünde de iş böyle olunca artık bunun bir seçim değil, zaruriyet olduğu fikrine kapıldım. Yahu bu bir baba-kız dizisi değil ki, bu bir zombi dizisi. Koca sezonda 15 dakika ya gördük ya görmedik mantar zombileri. Aksiyon anlamında sınıfta kaldı dizi.

Bebek Ellie

Bir diğer yandan TLoU dizisinin en iyi yanları ise kesinlikle oyunculuklar oldu. Pedro Pascal başarılı bir Joe yorumu koydu ortaya. Bella Ramsey ise kelimenin tam anlamıyla ışıl ışıl parıldadı. Dizinin yardımcı oyuncuları da son derece iyi iş çıkarttılar.

Kurgu ve evren tasarımı da dizinin iyi yaptığı şeylerden. Her ne kadar oyundaki atmosferi tam yakalayamasa da genel manada başarılı bir sanat yönetimi var.

İlk oyunu chill bir şekilde sakince bitirdik, umarım gelecek sezonlar HBO bütçeyi arttırır daha zombili ve hareketli bölümler izleriz.

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da The Last of Us dizisi hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi