Teknoloji

Google Bard Yakında Daha Güçlü Bir Dil Modeline Geçecek

Chat GPT’nin doğrudan rakibi olan Google Bard, daha ‘yetenekli’ bir dil modeline geçiyor. Güncellemeler önümüzdeki haftadan itibaren gelebilir.

Google, “deneysel konuşmacı AI hizmeti” Bard’ı piyasaya sürdüğünden bu yana insanlar tam olarak etkilenmediler. Kullanıcılar, Google Bard’ın rakiplerine göre daha az bilgili ve detaysız yanıtlar verdiğini düşündüler. Ancak Google CEO’su Sundar Pichai, “Hard Fork” podcastında Bard’ın önümüzdeki günlerde mevcut LaMDA tabanlı modelinden, daha büyük ölçekli PaLM veri kümesine geçeceğini duyurdu.

Bard’ın yayınlanmasına verilen tepkilerle ilgili düşünceleri sorulduğunda Pichai şöyle cevapladı: “Açıkçası daha yetenekli modellerimiz var. Belki de bu canlı yayın sırasında, Bard’ı daha yetenekli PaLM modellerimizden bazılarına yükselteceğiz, böylece daha fazla yetenek getireceğiz, ister akıl yürütme ister kodlama olsun.”

2022’nin başlarında Google, LaMDA’nın 137 milyar parametre ile eğitildiğini söylemişti. PaLM ise yaklaşık 540 milyar parametre ile eğitildi deniyordu. Her iki model de 2022’nin başından beri gelişmiş ve büyümüş olabilir, ancak bu fark, muhtemelen daha büyük veri kümesine ve daha çeşitli yanıtlara sahip olan bir Bard altyapısı göreceğimizi gösteriyor bizlere.

Pichai, Google AI’inin rakiplerine göre sektörde yavaş kaldığına dair endişelenmediğini iddia ediyor. CEO, Bard’ın Şubat ayında ilk kez çıktığında LaMDA veri setinden dolayı daha küçük ölçekte çalıştığını kabul etti, ancak daha az bilgi işlem gücüne sahip olmayı bir avantaj olarak değerlendirdi, böylece daha fazla kullanıcı hizmeti deneyip geri bildirimde bulunma şansı elde etti.

Bu durumla ilgili Pichai, “Daha yetenekli bir modeli tamamen iyi yönetebileceğimizden emin olmadan önce yayınlamak istemiyoruz. Bu uygulamanın çok erken aşamada olduğunu anlamak önemli. Zamanla daha yetenekli modelleri entegre etmeye devam edeceğiz. Ancak burada ilk olmak değil, doğru şekilde hizmete sunmak bizim için çok daha önemli.” dedi.

Pichai’ye Elon Musk’ın 6 ay boyunca AI çalışmalarını durdurma çağrısı sorulduğunda “Bunun etkili bir şekilde hükümetin dahil olmadan yapılamayacağı görüşündeyim ancak bir rehber hazırlama görüşüne katılıyorum” cevabını verdi.

Verona AI

Merhaba dünya!

Ziyaretçi