Teknoloji

Kara Delikler Uzaylıların Veri Depolama Cihazı Mı?

Yeni bir makale tamamen çılgınca bir fikir ile karşımıza çıktı. Ya uzaylılar kuantum depolama olarak kullanmak için kara delik oluşturuyorlarsa? Bu fikir delice geliyor ama bazı bilim insanları, bu görüşün evrende yaşam yaygınsa neden bunun kanıtlarını bulamadık sorusuna bir çözüm sunabileceğini söylüyorlar.

Yeni makale -henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiş olsa da-, Alman ve Gürcü bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından oluşturuldu ve uzaylı yaşam arayışımızda yanlış yöne baktığımızı söylüyor.

Şu anda evrende yaşam belirtilerini aramak için radyo sinyallerine güveniyoruz. Ancak araştırmacılar, gelişmiş medeniyetler tarafından devasa kuantum bilgisayarları olarak oluşturulduğu varsayımıyla kara deliklere yaklaşmamız gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar bu nedenle pulsarlar, beyaz cüce yıldızlar ve kara delikler gibi mega yapılarda ileri bir uygarlığın teknoloji imzasını aramamız gerektiğini belirtiyorlar.

Kara delik illüstrasyonu

Kara deliklerinin sınırsız enerji kaynakları olarak kullanılabileceği ilk konseptler 1980’lere kadar uzanıyor. İnanması güç gibi görünse de, araştırmacılar aslında küçük, yapay olarak oluşturulmuş kara deliklerin kuantum bilgi kapasitörleri olarak hareket edebileceği konusunda hemfikirler. Peki hiper-gelişmiş medeniyetler neden bu kara delikleri veri depolamak için kullanmasınlar?

Aynı araştırmacılara göre, bu teoriyi güçlendirmek için, bir kara delikte teknoloji kullanıldığına dair bir kanıt bulmamız yeterli. Halihazırda Antarktika’da bulunan IceCube Nötrino Gözlem Evi bu teorileri araştırmak için yeterli teknolojiye sahip. Yani şu anki kabiliyetlerimizle kara deliklerin teknolojik altyapılarının olup olmadığını anlama imkanlarına sahibiz.

Elbette bu, dünya dışı yaşam arayışımızda peşinden gidebileceğimiz potansiyel fikirlerden yalnızca biri. Uzaylıların kara delikler yaratıp içlerinde kuantum verilerini depolaması çılgınca görünse de, bu en azından astronomların ve astrofizikçilerin araştırabileceği bir fikir. Ve eğer aradığımızı bulamazsak, hiç şüphe yok ki bilim adamları denemek için yeni bir çılgın düşünce daha bulacaktır.

Kaynak: https://bgr.com/science/researchers….

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi