Teknoloji

Microsoft ChatGPT’yi Robotlara Entegre Etmek İstiyor

26 Ekim 1984’te Orion Pictures, bir teknoloji şirketi tarafından serbest bırakılan katil yapay zeka destekli robotlar hakkında bir film olan The Terminator‘ı yayınladı. Ne yazık ki, Microsoft yöneticileri o gün başka bir şeyle uğraşmış olmalı çünkü ChatGPT ‘nin ortaklarından olan Microsoft’un bir sonraki planı, chatbot’u robotları kontrol etmek için kullanmak.

“Bu araştırmamızdaki amacımız, ChatGPT’nin metnin ötesinde düşünebilip, fiziksel dünya hakkında akıl yürütebilmesini ve robotik görevlerle yardımcı olabilmesini sağlamaktır”

Microsoft, Pazartesi günü yayınladığı bir blog yazısında yukarıdaki cümleleri kurdu ve şöyle devam etti: “Karmaşık programlama dillerini veya robotik sistemlerle ilgili ayrıntıları öğrenmeye vakti olmayan insanların robotlarla daha kolay etkileşim kurmalarına yardımcı olmak istiyoruz.”

Terminator

Robotlar, fabrikalarda ürünler inşa eden mekanik kollardan, yer süpüren mekanik robot süpürgelere kadar her yerdeler. Robotunuza yeni görevler atamak için büyük bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Robotlarla doğrudan iletişim kurup onlara basit komutlar verebileceğiniz bir dünya hayal edin. Robotların fizik yasalarını anladığını düşünün. Bu fantastik olurdu değil mi? Microsoft da öyle düşünüyor ve muhtemelen haklılar. Ancak şirketin ilk yapay zeka deneylerinde ırkçılık kusan, canlı olduğunu iddia eden, gizli bir kimlik oluşturan ve dünya hakimiyeti planları kuran bir Bing chatbot’u gördüğümüzü unutmamak gerek.

Microsoft, büyük bir dil modeli olan ChatGPT’yi kullanarak robotlara talimat vermek için yeni bir tasarım konsepti ile ilgili bir makale yayınladı. Şirket önce bir simülasyon ortamında ChatGPT’den gelen kodları denedi, her yanlışta yapay zekayı tune ederek finalde bu konsepti gerçek hayata uygulamayı başardı. İşte ChatGPT’den gelen kodlarla yeni yetenekler kazanan bir drone videosu:

ChatGPT + Gerçek Drone

Dünya’nın Sarah Connor’ları için şanslıyız, çünkü robotların insan katliamından birkaç adım uzaktayız (swh). Öte yandan, Microsoft mühendisleri ChatGPT’yi drone’ları çalıştırmak için kullanıyorlar ve uçan Terminatörler ancak Terminator 3: Makinelerin Yükselişi’nde ortaya çıkıyor, bu yüzden Microsoft mühendisleri Terminator mühendislerinden bir adım önde olabilirler.

Günün sonunda umalım ki fiziksel dünyadaki makineleri kontrol etmeden önce ChatGPT’nin kusurları giderilsin, çünkü izlediğim filmlerde bu hikayenin sonu çok da iyi bitmiyordu.

Kaynak: https://www.microsoft.com/en-us/research/gro….

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi