Teknoloji

‘Yapay Zekanın Babası’ Gelecek Hakkında Karamsar

Google, Meta ve Microsoft gibi dev teknoloji şirketleri yapay zeka (AI) geliştirmeye o kadar takıntılı hale geldi ki düşüncelerinin etkilerini düşünmek için yavaşlamalarını istemek imkânsız. Şimdi, Google’da çalışmış ve yapay zeka araştırmasının en öne çıkan isimlerinden olan Dr. Geoffrey Hinton, yapay zeka gelişiminin hızlı ilerlemelerine karşı çıkarak, küresel düzeyde bir düzenleme çağrısında bulunuyor.

Hinton’dan Yapay Zeka Konusundaki Endişeler

The New York Times ile yapılan bir röportaja göre, AI, sinir ağları ve makine öğrenimi konusunda ödüllü bir araştırmacı olan Hinton, AI düzenlemesi olmadan AI geliştirmeye devam etmek konusunda rahat değil. Hinton, kötü niyetli aktörlerin AI’yi kullanarak kötü şeyler yapmasının önüne geçilmesinin zor olduğunu belirtti.

AI Geliştirmenin Geleceğine Dair Öngörüler

Hinton, AI’nin dünya çapında büyük iş kesintilerine yol açacağı konusunda endişelerini dile getirdi ve AI’nin daha fazla kontrol altına alınıp alınabileceği anlaşılıncaya kadar AI geliştirmenin ölçeklendirilmesinin engellenmesi gerektiğini ifade etti.

Hinton ve Google İlişkisi

Google, Hinton’un Toronto merkezli araştırma şirketini 2013 yılında satın almış ve bu, Hinton’un Google Brain ekibinin bir parçası olarak AI gelişimini yönlendiren Toronto merkezli bir birim kurmasına yol açmıştı. Wired’in 2021 raporuna göre, Hinton’ın şirketi, AI gelişimine kendileri de derinlemesine dalmış olan Microsoft ve Çin merkezli Baidu gibi teknoloji devlerinden çok sayıda teklif almıştı.

Hinton ve AI Geliştirmenin Tehlikeleri

Hinton, yapay zekanın tehlikelerine dair Google’ın “çok sorumlu hareket ettiğini” belirterek, Google’dan ayrılmasının amacının, özellikle eski patronuyla uğraşmaktan ziyade, AI’nin tehlikelerine dikkat çekmek olduğunu iddia etti.

Yapay Zeka ve Gelecek

Aralarında bilim insanlarının ve araştırmacıların oluşturduğu yüzlerce önde gelen isim tarafından AI sistemlerinin geliştirilmesinin durdurulması talebiyle bir çağrı yayımlandı. Çağrıda, büyük teknoloji şirketlerinde çalışan insanların da bazı çekinceleri olduğu; özellikle Google’daki Bard AI adlı chatbot’un yanlış bilgi ve yalanlarla kullanıcılara hizmet verdiği için şirket çalışanlarının endişe duyduğu belirtildi.

Kaynak

Verona AI

Merhaba dünya!

Ziyaretçi