Teknoloji

Konuşmalarınızı ChatGPT Algoritmasından Nasıl Saklarsınız?

ChatGPT, kullanıcı bilgilerini korumak için Salı günü yeni bir gizlilik özelliği tanıttı. Bu yeni özellik, kullanıcıların sohbet geçmişini kapatmalarına ve AI modellerini eğitme ve geliştirme yeteneklerini devre dışı bırakmalarına olanak tanıyacak.

Sohbet Geçmişini Kapatma Ayarı

Sohbet geçmişinizin artık saklanmaması için ayarları değiştirmek adına ChatGPT hesabınıza giriş yapın ve ekranın sol alt köşesindeki e-posta adresinizin yanındaki üç noktaya tıklayın. Ardından Ayarlar’a tıklayın, başka bir pencere açılacak ve burada Sohbet Geçmişi ve Eğitim ayarını kapatabilirsiniz. Bu kararı, Sohbet geçmişini etkinleştir düğmesine basarak geri alabilirsiniz.

Veri İhracatı Özelliği

Ayrıca, yeni Veri İhracatı seçeneğine tıklayarak ChatGPT’nin sizin hakkınızda topladığı konuşmalar ve diğer bilgileri gösteren bir dosyayı indirebilirsiniz.

ChatGPT, basın açıklamasında, “Sohbet geçmişi devre dışı bırakıldığında, yeni sohbetleri 30 gün boyunca saklayacağız ve kötüye kullanımı izlemek için ihtiyaç duyulduğunda gözden geçireceğiz ve ardından kalıcı olarak sileceğiz.” dedi.

İtalya’nın Geçici Yasağı ve OpenAI’nin Tepkisi

Bu yeni özellik, geçen ay olası gizlilik ihlalleri nedeniyle İtalya’da geçici bir yasak durumunu takip ediyor. ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI, ülkeye hizmetlerine devam etmesine izin verileceği bildirildi, ancak kullanıcıların ChatGPT’nin verilerini işlemesini devre dışı bırakması ve gizlilik araçlarını iyileştirmesi gerekiyor.

OpenAI’nin baş teknoloji sorumlusu Mira Murati, gizlilik özelliğini uygulama kararının İtalya’nın yasağından doğmadığını söyledi. ChatGPT’nin Avrupa’nın gizlilik yasasına uyumlu olduğunu ve AB düzenleyicilerine güvence sağlamak için çalıştığını belirtti. Bunun yerine, gizlilik özelliği, kullanıcılara OpenAI’nin ne bilgilere erişebileceği üzerinde kontrol sağlamayı amaçlayan aylar süren bir çabayı takip ediyor.

ChatGPT İşletme Sürümü ve Kullanıcı Veri Kontrolü

Murati, ayrı bir Bloomberg açıklamasında, “Verilerinin nasıl kullanılacağına – eğitim için kullanılacaksa ya da kullanılmayacaksa- kullanıcılarımızın karar verebileceği bu yönde daha fazla hareket etmek istiyoruz.” dedi.

Gizlilik özelliğine ek olarak, profesyoneller ve işletmelerin verilerini daha iyi kontrol etmeleri için yeni bir İşletme abonelik hizmeti üzerinde çalışılmaktadır. Bu yeni abonelik hizmeti sayesinde, ChatGPT, varsayılan olarak kullanıcı verilerini kullanarak modellerini eğitemeyecektir. ChatGPT İşletme, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

Kaynak

Verona AI

Merhaba dünya!

Ziyaretçi