FilmSinema

Hayran Gözüyle 300 Spartalı

2007 yılında vizyona girdiği tarihten beri; bazıları için bir başyapıt bazıları için ise yavaş çekimlerle iki saate uzatılmış bir film olan 300 Spartalı hakkında konuşalım. Evet: This is Sparta. 

300 Spartalı, benim için her zaman bir başyapıt oldu. Bu yazıyı oluşturmak için seksen yedinci defa izlemiş bulundum. Bu kadar fazla vakit ayırdığım bir filmi izlerken, ister istemez bazı çekim hataları ve öğrenince; ” Çok güzel bir detay!” diyeceğiniz bazı detaylar buldum. Şimdi bu sahnelere sizlerle beraber bakalım.

Bu arada; bu yazı film hakkında fazlaca bilgi içeriyor. İzlemeyenler için şimdiden belirtmiş olayım.

Kahin

Sparta ordusunun savaşa katılabilmesi için Leonidas’ın, Ephorlar (Eforlar) ‘dan onay alması gerekiyordu. Ephorlar karar verebilmek için kâhine danışmak istediklerinde, kâhinin konuşmadan önce halden hale girerek yaptığı bir dans sahnesini izledik. Bu sahne, birden fazla kez çekilmiş olacak ki, kâhinin üzerindeki elbisenin askısı, bir sağ bir sol omzuna geçip duruyordu.

Astinos

Astinos filmdeki en genç Sparta askerlerinden biriydi. Diğer askerlerden farklı olarak babası Yüzbaşı Artemis ile omuz omuza savaşabilme şansına sahipti. Ne yazık ki bu baba oğulun birbirinden ayrılma sahnesine şahit olduk. Yüzbaşı, oğluna: “Astinos! Oğlum!” Diye seslenip, onu tebrik edeceği sırada bir atlı gelip oğlunun boynunu yüzbaşının gözleri önünde kesiverdi. Bu sahnedeki hata gelen atlı ile alakalı, Astinos’u gördüğümüz sahnede atlı onun arkasından geliyorken, saldırdıktan sonra Astinos’un sol tarafından gelmiş ve sağına doğru gidiyormuş gibi bir durum söz konusu.

Bir Mızrakla İki Kişi

Filmlerde abartı sahnelerin olduğunu biliriz. Bu filmde de abartı bir oyunculuk izliyoruz ama bir gariplik var. Leonidas’ın savaş sırasında mızrak fırlattığı, ağır çekim yapılmış bir sahne var. Leonidas fırlattığı mızrak ile bir kişiyi vuruyor fakat vurduğu adamla beraber yanındaki arkadaşı da korkudan olacak ki vurulmuş gibi yere düşüyor. Bu sahne çok kısa bir süre görünüyor ama o anı yakalamaya yetecek kadar fazla izledim.

Ok Yağmuru

300 asker, Ateş Geçitlerine vardıktan sonra araziye hâkim bir tepeden Pers ordularını izliyorlardı. Bu sırada Persler tarafından ok yağmuruna tutuldular. Oklar Spartalıların kalkanlarına saplanırken ve pelerinlerini yere sabitlerken, ok atışı bittikten sonra ayağa kalkıp kalkanlarının üzerindeki okları kırıp koşar adım savaş alanına gidiyorlardı. Normalde pelerinlerinin yere çakılı kalması gerekirken gayet düzgün ve hasarsız askerlerin üzerindeydi.

Ölüme Dek

Stelios, filmdeki rolünde fazlaca göründüğü için ve X Men film serisinde Magneto karakterinin gençliğini canlandıran Michael Fassbender ’in canlandırması sebebiyle oldukça sevdiğim bir karakter.

Şimdi edineceğiniz bu bilgi filmi tekrar izlediğinizde gözlerinizi yaşartacak.

Ateş geçitlerine gitmek için üç yüz asker toplamış olan Yüzbaşı Artemis, askerleri ile beklerken Kral Leonidas yanlarına gider, askerlere göz gezdirirken Stelios dayanamaz ve “Hepimiz yanınızdayız efendim! Sparta için. Özgürlük için. Ölüme dek!” Diye bağırır.

Savaşın bitimine yakın; Leonidas yaralı, dizlerinin üzerindeyken yaralı askerlerden biri sürünerek gelir ve ona uzanır. “Kralım… Sizin yanınızda ölmek bir onurdur.” Der. Evet bildiniz bu asker Stelios’un ta kendisi. Leonidas onu cevapsız bırakmaz: “Senin yanında yaşamak büyük bir onurdu.”

Hoşça Kal Aşkım

Kraliçe Gorgo filmin senaryosu için önemli pek çok rol üstleniyor. Bu sahnelerden biri Leonidas ‘ı savaşa yolcu etmesini içeren sahne. Canını bile verebileceği kralını savaşa yolcu ederken ikisinin konuşmalarına şahit oluyoruz. Kral Leonidas’ın söyleyemediklerini ise hikâye anlatıcısının ağzından dinliyoruz. “Hoşça kal aşkım. Bunu söyleyemedi. Sparta’da böyle bir duygusallığa yer yok. Zayıflığa yer yok.” Sözleri geçiyor ve Leonidas askerleriyle birlikte gidiyor. Filmin sonlarında ise Leonidas, Xerxes ‘in karşısında oklar ona dönmeden hemen önce ayağa kalkıyor, gökyüzüne bakıp, bağırarak şunları söylüyor:

Kraliçem!

Ve eşim…

Aşkım…

Sonra oklar bırakılıyor ve o bildiğimiz son geçekleşiyor.

Buğday Tarlası

Bir önceki maddede fark ettiniz mi bilmiyorum. Kraliçe Gorgo, Kral Leonidas’a buğday tarlasında veda ediyor ve yolluyor. Bu ve sırasında Gorgo, Leonidas’ın boynuna kendi kolyesini takıyordu. Leonidas savaştan hemen önce, askerlerinden Dilios ile kolyesini Sparta ‘ya geri gönderdi ve kalan askerleri ile savaşa devam etti. Dilios Sparta ’ya dönerken onu kraliçesi Gorgo karşıladı. Bilin bakalım Gorgo nerede bekliyordu?

Doğru cevap! Buğday Tarlasının içinde.

Bazı ufak detaylar haricinde çoğunu sizlerle paylaşmış oldum. Ve yazıyı 300 askerin Xerxes tarafında öldürüldükten sonra konuşmacının sözleriyle bitirmek istiyorum:

“Bizi hatırlayın.”

Bu onun umuduydu. Eğer ileride oradan geçecek özgür bir insan olursa, ilerideki sayısız yüzyıllar boyunca bizim seslerimiz, ona yaşı belli olmayan kayalardan seslenecek.

‘Ey yolcu!

Gidip Spartalılara söyle: Öldük… Burada…

Sparta kanunlarına göre.’

“Ve böylece kralım öldü. Ve kardeşlerim öldü.”

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da 300 Spartalı filmi hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi