DiziFilm

Hem Dedektif Hem Gotik: Wednesday Dizi İncelemesi

Netflix’in 85 Ülkede en çok izlenen dizisini geçenlerde izledim. Yönetmeni Tim Burton olan dizi 8 bölümle ilk sezonu kapattı. Her bölümü ise yaklaşık olarak 1 saat. Kadrosunda ise birçok ünlü oyuncu var: Catherina Zeta-Jones, Gwendoline Christie ve Riki Lindhome ve birçok genç yıldız….

Ablam sayesinde Tim Burton ile çok erken yaşlarda tanıştım. Onun kurduğu karanlık ve farklı atmosfer bu nedenle her zaman ilgimi fazlasıyla çekmiştir. Diziye ilk baktığımda saçma sapan bir ergen dizisi olamayacağını bu sayede anladım. Geçen her dakikada ise bu düşüncem kendisini doğruladı. Ünlü Addams ailesinin birçok dizisi ve filmi çekildi. Bu yapımların özellikleri anormal bir ailenin toplumda yaşadıklarını anlatıyordu. Ancak bu dizide ailenin kızı Wednesday’in hayatı tanıma çabasını izliyoruz. 

Normal bir okulda tutunamayacağı anlaşılan ana karakterimiz (Jenna Ortega) ucubeler akademisine başlar. Kendi anne babasının da okuduğu bu okulda kurtadamlar, vampirler, psişik gücü olanlar ve niceleri okuyor. Yani fazlasıyla olağan dışı bir okul. Ancak ne varki bu okulda bile Wednesday garip kaçıyor. Çok fazla spoiler verip dizinin tadını kaçırmak istemiyorum bu nedenle hikayeden biraz daha bahsedip yazıyı bitiricem.  Ardı ardına yaşanan cinayetler, mistik olaylar diziye Sherlock Holmes tadını biraz dahi olsa katabilmiş. Bu nedenle son bölüme kadar hızlıca izliyorsunuz. Ana karakterimizin uyumsuz ve kendine has tavrı ise insanı irite etmiyor. Karakterler ise kendi arklarından çıkmıyor ikilem yaratmıyorlar. 

Ben genel olarak diziyi beğendim. Yapabileceğim bir eleştiri gizem düğüm çözüm kısımlarından çözümü biraz fazla uzattıklarını düşünüyorum. Kim katil, kim masum oyunu biraz sakız olmuş. 2024’te 2.sezonun yayınlanacağına yönelik bilgiler internette mevcut. Aynı kaliteliyi devam ettirmeleri halinde kaliteli bir dizi olacağı kesin. 

Wednesday Trailer

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da Wednesday dizisi hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşünü belirt.

Ziyaretçi