Dizi

İzlemeniz Gereken 3 Korku-Gerilim Dizisi

Günümüzde korku veya gerilim içeriği çekmek fazlasıyla zorlaştı. Hatırlıyorumda arkadaşlarla beraber kalırken birbirimize korku hikayeleri anlatır veya izlerdik. Merak içinde birbirimizi dinlerdik. Yıllar geçtikçe korku unsurlarına fazlasıyla maruz kalmaktan değerlerini yitirdiler. Youtube’da bile korku içeriği çekmek için terkedilmiş köylere giden insanlar var. Bu nedenle korkutabilen veya merağı cezbedebilen eser sayısı fazlasıyla kısır kaldı. Bunların arasında sıyırılabilen veya potansiyeli olan bazı korku-gerilim dizilerini sizin için seçtim.

1- Archive 81

14 Ocakta Netflix’te yayınlanmış olan 8 bölümlük korku-gerilim dizisi ile başlayalım. Dizimiz flaschbackler, gizli tarikatlar ve zaman yolculuğu gibi birçok farklı unsuru barındırıyor. Eski kaset ve filmleri restore eden ana karakterimize (Dan) maaşı dolgun tek seferlik bir iş teklifi gelir. Ancak kasetleri tamir edeceği yer medeniyetten uzak bir sığınaktır. Başkahramanız tamir sürecine başladıkça olayın mistik ve sapkın taraflarını keşfetmeye başlar. Kasedi kaydeden 80li yıllarda sosyokültürel antropoloji alanında araştırma yapan Melody adında bir kadındır.

Ana hikaye (kaset tamiri) ilerlerken olay örgüsünü zihnimizde tamamlamaya çalışıyoruz. Heykel ne işe yarıyor, Göktaşı ne alaka, sinyaller diyene kadar soluksuz 6-7. bölüme kadar geliniyor. Bence sonrasında olaylar biraz çorbaya dönüyor. Daha fazla spoiler vermeyeyim. İyi seyirler…

Archive 81. Mamoudou Athie as Dan Turner in episode 106 of Archive 81. Cr. Courtesy Of Netflix © 2021

2- Midnight Mass 

Birçok başarılı korku dizisinin yönetmeni Mike Flanagan’ın en son eseri Geceyarısı Ayini… Bir dizi her anlamda nasıl bu kadar dolu olabilir diye düşündürüyor? Bir yandan Katolik kilisesinin bağış fonlarına atıf yaparken, öteki yandan dini anlamda bağnaz bir grup insanın canavarlaşmasına tanık oluyoruz. 

Dizimiz Amerika’da herkesten uzak minik bir adada başlıyor. Baş karakterimiz Riley genç ve hızlı zamanlarında yaptığı bir kaza sonucunda sevdiklerinden ve kendinden bir şeyler kaybedip kaçmak için herşeyi yaptığı kürkçü dükkanına dönüyor. Aynı zaman diliminde Kilisenin yaşlı papazı hacca gitmiş o sırada hastalanmış onun yerine genç ve inancı taze(!) başka birisi gelmiştir. Papazımız, ada halkının inancını bazı mucizelerle güçlendirmek ister. Bu noktada şunu söylemek isterim: Dizi yavaş tempolu ve 3. bölümden sonra ancak açılıyor. Sabredebilirseniz sonucuna değecek. Diziden bahsederken her anlamda dolu diye bir cümle yazmıştım. Bunun nedenlerinden birisi Şerif Hasan karakteri… 

Azınlıkların seslerini dijital platformlarda daha güçlü ifade edebildiği günümüzde Şerif Hasan da Amerikadaki bir azınlığı temsil ediyor. (Amerikada yaşayan müslüman kesim). Şerif Hasan sırf dış görünüşü ve dini inancı yüzünden ada halkı tarafından dışlanıyor. Kendisi ise bu durumu nötrlemek adına silah bile taşımıyor. Okullarda neden herhangi bir dine ait kitap okutulmaması ile ilgili tartışma ise dillere destan.

Genel olarak diziye bakacak olursak sabreden ve bu türü seven insanlar için bir hazine niteliğinde. 

3-The Terror

Dönem dizilerini seviyor musunuz? 1830 yılından İngiliz savaş gemileri ile bir keşif gezisi ilginizi çeker mi? İyi oyunculuk, kaliteli senaryo ve gerilim takipçisi misiniz? The Terror sizin için doğru adres.

1800’lü yıllarda İngiltere Çin’e buzullardan kısa bir geçit bulmak için 2 savaş gemisini sefere çıkarır. Süslü üniformalar, ahşap gemiler ve bakir topraklar… Sadece bunlarla kalınmaz Game of thrones, Çernobil dizisinden tanıdığımız on numara oyuncu kadrosu. The Terror, flachbackler ile geçmişe ışık tutarak karakterlerin gelişimini anlamamızı sağlayan güzel bir kitap uyarlaması.

Aslına bakarsak dizi ile ilgili çok bilgi vermek istemiyorum. Eğer en baştaki sorulardaki tanıma uyuyorsanız hemen izlemeye başlayın. Dizinin güzelliklerini bu kadar övdükten sonra gerçek bir olaydan esinlenildiğini öğrenmek tüylerimi ürpertti. Corona ile evde zorunlu kalmanın, izole yaşamın zorluklarını yaşadık ancak buzullarda 3 sene yaşamaya çalışmak çok ayrı bir boyut. Bu nedenle dizideki gerilim öğeleri çok gerçekçi. Azalan yiyecekler, isyan etmek isteyen mürettebat ve onları avlayan bir canlı. Yazıyı yazmadan önce araştırma yaparken The Terror ve Erebus gemilerinin buzullar içinde yeniden bulunduğunu okudum. Videoyu izlerseniz The Terror’un sadece bir gerilim dizisi değil aynı zamanda bir belgesel niteliği bile taşıdığı fark edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

Ziyaretçi