FilmSinema

İzlenilmesi Gereken “7” Korku-Gerilim Filmi

Son zamanlarda birçok korku-gerilim filmi izledim. Bunların arasında beğendiklerimi veya çekildikleri zamana göre fazlasıyla kaliteli bazı filmleri liste haline getirip, siz okuyucularımıza sunuyorum.

THE WICKER MAN (1973)      /       THE RITUAL (2017) 

Bu iki filmi beraber vermemin nedeni Volk-Horror türünün iki güzel örneği olmaları. Avrupa’nın Hristiyanlık öncesi Pagan inanışına atıflarda bulunulan bu Genra son yıllarda fazlasıyla popüler olmaya başladı. Bu türün ilk örneklerinde sayılabilecek The Wicker Man kadrosunda Sir Christopher Lee gibi birçok eski İngiliz aktörü barındırıyor. Ana karadan (İngiltere) kayıp bir kız çocuğu ihbarı üzerine Summerisle adlı adaya gelen koyu Katolik Polis, olayları araştırırken halkın Hristiyanlıktan uzaklaştığını ve bir Pagan dinine taptıklarını fark eder. Bu durumu çözmek için geri dönüp destek kuvvet mi çağıracak yoksa kendi başına mücadele mi edecektir? Sadece korku- gerilim  değil aynı zamanda dini (Paganlığı) kullanarak halkı bir araya nasıl topladığını ve yönlendirdiğini gözden kaçırmamak gerekli…

The Ritual ise bir grup arkadaşın tatil için gidecekleri yere karar vermeye çalışırken, bir tanesi öldürülür diğeri ise buna şahit olur. Onun hatırasını yaşatmak için İsveç dağlarına yürüyüş yapmaya giderler. Yollarını kısaltmak için girdikleri ormanda alışılagelmişin dışında olaylarla karşılaşacaklarıdır. İnsanların korkularını kullanan eski bir Tanrı ve ona tapan bir grup insanın bağnazlığı ve geri kalmışlığı filmin bir diğer unsurları.

THE WICKER MAN (1973)

AMERICAN PSYCHO (2000)     /     HUSH (2016)

Bu filmleri seçmemin nedeni bir tanesinin Slasher (Eli testereli katil)  filmi olması; diğerinin ise dışarıdan bakıldığında veya fragmanı izlendiğinde bu türe ait zannedilmesi. Şunu belirtmek lazım iki filmde kan, bıçaklar ve psikopatlar içeriyor.

Hush: Ormanın içinde müstakil bir ev, maskeli bir psikopat… Çok klasik bir Slasher filmi gibi gelebilir fakat başrol Maddie (Kate Siegel) sağır bir yazar ve katil hasar alıp canı yanabiliyor. Bu türdeki filmleri hiç sevmemekle beraber Hush gerçekçiliği ile aradan sıyrılıyor.

American Psycho ise Harvard mezunu zengin bir bankacı olan Patrick Bateman’ı anlatıyor. Bateman’ın herkese tanıttığı, ortama uyum sağlayan bir maskesi varken ; kontrol edilemeyen saplantılı bir seri katile mi dönüşüyor?  (Filmi izlerken kartvizitlerin hepsinin aslında ne kadar benzediğini, hepsinin üstünde Vice-President yazdığını, sırf nişanlı olması gerektiği için öyle olan Patrick Bateman’ı günümüzde sahip olduğumuz maskeleri göz önünde bulundurarak izleyin.)

The Thing (1982)     /             Sarmaşık (2015)

Öncelikle iki filmde belirli bir yerde mahsur kalmayı içeriyor. Sonrasında ise paranoya başlıyor. Birbirine güvenmeyen insanlar, iyi yönetilemeyen krizler ise olayların büyümesine neden oluyor.

Sarmaşık: Türk yapımı olan Sarmaşık, armatörün iflas etmesi nedeniyle 6 mürettebat gemide kalmak zorundadır. Bu karantinanın (!) ne zaman biteceği ise belirsizdir. Farklı kültürel geçmişleri olan bu 6 kişi bir arada nasıl yaşayabilecektir? Siyasi göndermelerin olduğu ve herkese tanıdık gelecek kişilik yapıları ile film oldukça gerçekçi bir yapıya sahip. Diğer bu türe ait filmimiz ise The Thing. Canavarlı korku filmlerinin ilk ve en güzel örneklerinden birisi . Bu film kan, şekli garip canavarlar ve daha birçok mide bulandırıcı unsur içeriyor. Ancak konusu, ilerleyişi ve gerilimin sürekli tırmanması diğer her şeyi göz ardı etmenize sağlayacaktır. Antartika’da araştırma yapan bir grup insan, helikopterden bir tane köpeğe ateş eden çılgın Norveçliler tarafından ziyaret edilir. Uzaylı bir şey (The Thing) canlı organizmaları birebir taklit edebilme özelliğine sahiptir. Bu medeniyetten uzak araştırma üssünde kim insan , kim uzaylıdır?

SARMAŞIK (2015)

INVISIBLE MAN (2020)

İsmini duyunca Superman , Batman gibi bir süper kahraman filmi zannedilebilir. Görünmezliğe erişimi olduğu halde sapkın bir şekilde eski sevgilisini çıldırtmak ister? Sevgilisinden kaçan Cecilia (Elisabeth Moss) yeni bir hayata başlamak ister ancak görünmez bir el ona engel mi olmaktadır. Bunların hepsi travma sonrası stres bozukluğu mu yoksa gerçek mi ? Bol gerilimli ve kovalamacalı The Invisible Man son zamanların en güzel korku-gerilim filmlerinden.

Bir cevap yazın

Ziyaretçi