Kültür

Muse – Will of the People Albüm İncelemesi

Hayranı olduğum İngiliz space-rock grubu Muse, Will of the People albümünü 26 Ağustosta piyasaya sürdü. Önceden albümün birkaç şarkısını yayınlandığını göz önüne aldığımızda bizi neyin beklediği tam olarak anlaşılamıyordu açıkçası. Yayınlanan bazı parçalar hard ezgiler barındırırken bazıları daha pop bir tınıya sahipti. Bugün ise albüm hakkında rahatça konuşabiliriz sanırım.

Öncelikle dikkat ettiyseniz yazıya ‘hayranı olduğum’ diyerek başladım. Gerçekten lise dönemlerimde tanıştığım bu grubu o günden beri aralıksız dinliyorum. Origin of Symmetry’den Bliss, belki de en sevdiğim şarkıdır o derece hayranıyım grubun. Amma ve lakin, bu albümü hiç heyecanla beklemedim, bekleyemedim. Bunun birkaç sebebi var tabi.

Öncelikle, yayınlanan ilk şarkılar tam olarak Muse gibi hissettirmiyordu. Matt Bellamy yine deneysel bir albümle çıkacak karşımıza diye düşündürttü bu durum bana. Büyük gruplar arada deneysel albümler çıkarabilir itirazım yok ama Muse’nin son 3-4 albümü hep bu kafadaydı. ‘Bu sefer de şunu deneyelim’.

Albümü dinledikten sonra diyebilirim ki, bu albüm yarı deneysel yarı geleneksel hibrit bir iş olmuş. Verona, Euophoria, Kill or Be Killed tam bir Muse şarkısı olmuşlar. Özellikle Kill or be Killed inanılmaz Muse bir şarkı. Abi bunlarla gelin bize neydi o öyle elektronik pop şarkıları. Çok beğendim, yeni bir Muse hissiyatlı şarkı dinlemeyeli epey olmuştu. İyi geldi.

Ama Will of The People, You Make Me Feel Like It’s Halloween, We Are Fucking Fucked ise ‘Biraz 2nd Law, biraz Drones, az da Simulation Theory’ havası verdiler.

Genel olarak baktığımızda; albüm ilk dinleyişte sıkıcı, sonra ise yavaş yavaş kendini bulan bir yapıda. Hiçbir şarkı ilk dinleyişte sizi çekmiyor ama ileriki dinleyişlerde yavaş yavaş ısınmaya başlıyorsunuz.

Benim albümde favori parçam ise ‘Verona’. Tam bir Origin of Symmetry şarkısı bence. Yavaşça işliyor içinize; öylesine dinlersiniz çok etki göstermese de oturup detaylıca dinlediğinizde, önce kalbinize sonra da vücudunuzun kalan kısmına yayıldığını hissedebiliyorsunuz. Muse’yi bize sevdiren de bu işte; dronlardan, karadeliklerden, uzaylı kovboylardan bahsederken sizi bir şekilde tarifsiz duygular içine sokabiliyor bu grup. Uzun zamandır dinlediğim en iyi şarkılardan Verona. Lirikleri de bir o kadar etkileyici: Yalnız ölmene izin vermeyeceğim

Diğer bir dikkat çeken parça ise Liberation. Daha ilk saniyesinde tam bir Queen şarkısı bu. Tamamen bir saygı duruşu. Piyano, back vokaller, sesin yükseliş-alçalışları, koro vs… Freddie Mercury mezarından uyanıp dinlese ben ne ara yazmıştım bu şarkıyı der. Önceki albümden Dark Side’ın solusu da neredeyse birebir Queen’in ‘I Want to Break Free’ şarkısındandı. İngiliz grubu olan olan Muse’nin, yine bir İngiliz efsanesi Queen’den ne kadar etkilendiği apaçık ortada.

Albümün genel bir temposu yok, bazı şarkılar yüksek tempoluyken bazıları ise tam tersi çok slow kalıyorlar. Ghosts mesela, baya baya aşk şarkısı. We Are Fucking Fucked ve Will of The People ise tam tersi ‘2nd Law’dan Panic Station vaybı veren parçalar. Ben bu üç şarkıyı da sevdim.

Son olarak Compliance şarkısı. Tam olarak bu albümün özeti gibi bir parça. Bazen son albümlerdeki gibi basit bir hava verirken öyle bir an geliyor ki ‘Muse bu işte‘ diyorsunuz. Ama her hâlükârda tam anlaşılamayan bir parça. Won’t Stand Down ise biraz 2nd Law biraz da Drones albümlerini çağrıştıran bir diğer şarkı, beğendim desem yalan söylemiş olurum.

Sözlerimi sonlandırıken, Will of the People uzun yıllar sonra Muse’nin kendi özüne döndüğü ilk albüm olmuş. Verona, Kill or be Killed ve Euophoria şarkılarını beğendim epeyce. Albümdeki her şarkı ortalama veya ortalama üstü sayılabilecek kalitede bence. Öyle boş parça yok. Ama çok sivrilen efsane diyebileceğimiz bir iş de yok. En azından araya bir tane daha yüksek seviye bir parça sıkıştırabilselermiş, bu albüm grubun önemli eserlerinden biri olabilirmiş. Ya da nakaratlar daha özenli yazılsa… Çok sıradan ve tekrar eden bir şekilde yazmışlar bazı nakaratları. Puanlarsak genel itibariyle 7/10 diyebileceğimiz bir albüm çıkmış ortaya.

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da Muse grubu hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Bir cevap yazın

Ziyaretçi