KültürSinema

The Shining ve Hotel California’nın Şaşırtıcı Benzerliği


California oteline hoşgeldiniz

Ne kadar hoş bir yer

Ne kadar hoş bir çehre


Favori filmim sorulduğunda birçok farklı cevap verebilirim. Aynı şey favori şarkım için de geçerli. O anki ruh halime göre favorilerim değişebilir. Fakat film için Stanley Kubrick’in The Shining’i ve şarkı için de Eagles’in Hotel California’sı her zaman için bende özel yeri olan eserlerdir. O an hangi ruh halinde olursam olayım bu iki eser beni dünyamdan alıp kendi dünyalarına bir anda çekebilir. Ama bunların sanki tek kesişim kümeleri ben değilim gibi.

Bir gün yine sabah Hotel California’yı dinleyerek otobüs beklerken bir anda kafamda bir ampul yandı: “ya bu şarkı ile The Shining birebir aynı yerden bahsetmiyorlar mı sanki?

Öncelikle Shining filmini hatırlayalım. Yazar Jack Torrance, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli‘nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınır. Bu hiçliğin ortasındaki lüks otelde bir kış geçirmek onlar için hem tatil hem de güzel bir iş fırsatıdır.

Şimdi Hotel California şarkısına geçelim. Çölün ortasında gece boyu yolculuk yaparken, artık yorgunluktan gözünüz bulanıklaşmaya, başınız ağırlaşmaya başlar. İşte tam o sırada yanı başınızda birden bir ışık parlar. Şaşalı kocaman bir Hotel California yazısı hiçliğin ortasında. Bir geceliğine orada kalmaya karar verirsiniz, burası cennet de olabilir belki de cehennem.

Karanlık bir çöl otoyolunda, serin rüzgar saçlarımda

Colitaların sıcak kokusu, yükseliyor havaya

İleride bir mesafede, parlak bir ışık gördüm

Ağırlaştı başım ve bulanıklaştı görüşüm.

Gece için durmalıydım

The Shining’te aslında koca otel bomboştur. Yalnızca yazar Jack Torrance, eşi ve oğlu ile tüm kış orada kalacaktır. Ama bir süre sonra Yazar Jack, bomboş olması gereken bu otelde bir baloya denk gelir. 1920’lerden kalma kıyafetler giyen bir sürü insan Jack’i sanki tanıyormuş gibi sohbet ederler, dans ederler. Jack asla olanları yadırgamaz. İçkisini alır ve balonun tadını çıkarır.

Hotel California da ise:

Avluda nasıl da dans ediyorlar, tatlı yaz teri içinde

Bazı danslar hatırlamak içindir, unutmak içindir bazısı

Böylece hatırlattım kaptana

`lütfen şarabımı getirin bana`

O dedi ki; “o ruhu yakalayamamıştık 1969 dan bu yana”

Sözleriyle benzer bir sahneyi canlandırıyor zihnimizde. Çölün ortasında birden beliren koca otelde bir sürü insan bir partide eğleniyorlar. Siz de kendinizi bir anda orada buluyorsunuz ve içkinizin tadını çıkarıyorsunuz. Orada bulunmanızdan herkes memnun. 1969’dan beri bu havayı yakalayamamıştık diyor kaptan. 1969’tan beri devam mı ediyor bu balo?

Bu noktadan sonra hem filmde hem şarkıda işler kontrolden çıkmaya başlar. Filmde Jack, üzerinde kocaman bir sorumluluk olduğu düşüncesiyle günden güne çıldırmaya başlar. Otel onu delirtmeye başlamıştır. Eşi ve çocuğu ona göre onu asla anlamıyorlardır. Ruhu bu otele aittir artık Jack’in, tıpkı balodaki diğer herkes gibi. Eşi ve oğlunun canavarı haline getirmiştir otel onu.

Şarkıda ise:

Ve o sesler çok uzaklardan çağırıyor hala

Uyandırır seni gecenin ortasında

Sadece onların şunu demelerini duymaya…

California oteline hoş geldiniz

Bu kısımda artık bazı şeylerin rahatsız edici hale geldiğini anlıyoruz. Siz tam uykuya dalarken rahatsız edici sesler size hoş geldin demeye başlamıştır.

Otel California`da yaşarlar şaşaa içinde

Ve o dedi ki; “burada hepimiz sadece mahkumlarız, kendi düzeneğimizin”

Ve ana salonda

Ziyafet için toplandılar

Çelik bıçaklarıyla onu doğradılar

Fakat canavarı öldüremezler

Orada siz dışında herkes oradan artık ayrılamayacağının, otelin mahkumları olduklarının farkındadırlar. Otel kendisi bir canavardır ve ne yaparsanız yapın onu öldüremezsiniz.

Filmde Jack’in eşi Wendy ve oğlu Danny, çıldırmış Jack’ten kaçmaya çalışırlar. Jack onları da öldürüp ruhlarını otele kurban etmeye kararlıdır. Jack bağırır onlara, “benden kaçabilirsiniz, ama asla kurtulamazsınız!”. Otel, onların da ruhlarını yutmakta kararlıdır.



Şarkının finali de böyle bir kaçıştan bahseder.

Hatırladığım son şey, benim 

Kapıya doğru koştuğumdu 

Geçidi bulmalıydım 

Daha önce bulunduğum yere açılan 

“Rahat ol” dedi gece görevlisi

Bizler ev sahipliği yapmaya programlandık 

İstediğin zaman otelden çıkış yapabilirsin

Ama buradan asla ayrılamazsın! 

Rüya gibi başlayan gece, son derece garip ve korkunç hale gelmiştir burada da. Nefesiniz yettiğince koşarsınız, ama oradaki insanlar kabullenmiştirArtık Hotel California’nındır içindeki tüm ruhlar”. Siz ne kadar kaçmaya çalışsanız da artık buradan ayrılamazsınız! Otel, çölün ortasında bir fare kapanı gibi sizi kendine çeker ve tuttuğunda asla bırakmaz. Sonra karanlığa gömülür tekrar, bekler yeni tutsağını.

California oteline hoş geldiniz

Ne kadar hoş bir yer

Ne kadar hoş bir çehre

Bir cevap yazın

Ziyaretçi