Genel

Ay’da Su Bulundu

ABD uzay ajansı, günler önce ” Ay hakkında heyecan verici yeni bir keşif ” hakkında meraklandırıcı ipuçları verdikten sonra, tek doğal uydumuzda su olduğuna dair kesin kanıtları bugün tüm dünyayla paylaştı.

Bulgular, Nature Astronomy dergisinde iki makale olarak yayınlandı. Daha önce Ay yüzeyinin kalıcı gölgelik bölgelerinde su olabileceğinden şüpheleniliyordu. Fakat bu sefer Ay’ın güneş alan kısımlarında da kesin olarak suyun izine rastlanıldı. Makale yazarlarından Casey Honniball’ın aktardığına göre bulunan suyun miktarı ilk ölçümlerde Ay yüzeyinin 12 metreküpünde 0.35 Litre olarak hesaplanmış.

Araştırmacı Jacob Bleacher’e göre ‘insanların hala dünya dışındaki olası su yatakları hakkında çok fazla şey öğrenmesi gerekiyor, bu keşif bunu öğrenmeye yardım edebilir’. Özellikle 2030’larda insanlı Mars görevlerinin başlayacağı düşünüldüğünde, önce 2020’li yıllarda önce Ay’a üs kurup, oradan Mars’a gitmek ihtimal dahilindeki planlardan biriydi. Bugün açıklanan keşif sayesinde Ay’a kendi kendine yetebilen bir üs kurma potansiyeli büyük bir artış göstermiş oldu.

Ay’da varlığı bulunan su yatakları

Keşif, SOFIA olarak bilinen modifiye edilmiş Boeing 747 üzerindeki kızılötesi teleskopla yapıldı. Bu kızılötesi teleskopu kullanarak araştırmacılar, su moleküllerinin kendine has “imza” rengini buldular. Araştırmacılar, suyun Ay camı parçacıkları veya yansıtıcı yüzey kumları arasında depolandığını düşünüyor. Ay yüzeyinde yaklaşık 40 bin kilometrekarelik bir alan bu şekilde su tutabilme özelliğine sahip.

Bu keşif ne anlama geliyor?

Araştırmacılardan Dr Sargeant, bunun “bir üs inşa etmek isteyebileceğimiz yerlerin listesini genişletebileceğini” söyledi.

Özellikle NASA’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde Ay’ın kutup bölgelerinde epeyce tek seferlik görevleri var. Ancak daha uzun vadede, NASA Ay yüzeyine kalıcı bir üs inşa etmeyi planlıyor.

Su bulunmasaydı da Ay’a gidecektik. Ama bu bize daha fazla seçenek sunuyor ve burayı gitmeyi daha da heyecan verici hale getiriyor.

Uzmanlar, Ay yüzeyinin altında bulunan su buzunun, onu nasıl çıkaracağımızı anladığımızda, gelecekteki bir ay ekosisteminin temelini oluşturabileceğini söylüyorlar.

Ayrıca Ay’da roket yakıtı yapmak, onu Dünya’dan göndermekten çok daha ucuz olacaktır. Bu nedenle, gelecekteki ay kaşifleri Dünya’ya dönmek veya başka yerlere gitmek istediklerinde, suyu uzay araçlarına güç sağlamak için bir yakıt olan Hidrojen ve Oksijene dönüştürebilirler.

Ay’da yakıt ikmali bu nedenle uzay yolculuğunun maliyetini düşürebilir ve bir ay üssünü daha uygun maliyetli hale getirebilir.

Bir cevap yazın

Ziyaretçi