DiziGenel

Narcos Dizi İnceleme

Narcos, Pablo Escobar’ın hayatını konu alan 3 sezonluk bir dizi. Ünlü giriş müziği ve dizi ile ilgili bir çok görseli görmeme rağmen diziye hiç başlamamıştım. Diziyi izlemeden önce Pablo Escobar denilince aklıma herkesin bildiği şeyler geliyordu. Amerika kendisini ararken Beyaz Sarayın önünde çekildiği fotoğraf ve kızı üşümesin diye yaktığı binlerce dolar. Ancak dizinin geçtiği arka plan fazlasıyla ilgimi çekti. Amerika’nın o zamanlardaki dış politikası, bir ülkenin terör ve uyuşturucu ile mücadelesi ve Kolombiya halkının sosyolojik ve psikolojik durumu.

İlk olarak dizinin ana unsuru olan Pablo Escobar’dan dizi üzerinden yola çıkarak bahsetmek istiyorum. Suç kariyerine kaçakçılık ile başlayan Pablo, Kokain üreticisi Mateo Moreno ile tanışmıştır.Bu tanışma Escobar’ın hem Kokain üretimi hem de dağıtımı işine girmesini sağlar.Amerika’ya daha doğrusu Miami’ye Kokain sokmaya başlar.Kısa zaman içerisinde talep o kadar hızlı artar ki, kurye kullanarak taşıma işi verimsiz hale gelir.Bu aşamada radar altı uçuş yapan pilotlar ile anlaşılıp onlara uyuşturucu taşıttırılır. Escobar pilotların ikmal yapabilmeleri için ada bile satın alır. Konudan çok uzaklaşmak istememekle beraber bu pilotlardan birisi olan Barry Seal’in hikayesi Tom Cruise tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır (Tavsiye ederim) DEA (Drug Entforcement Administiration) bu trafiği yakından takip eder ve Ajan Murphy’yi Kolombiya’ya tayin eder.

Kokain işinden zenginleşen Escobar parayı aklamaya ve aklayamadığı fazla dolarları halka dağıtmaya başlar. Halkın gözünde Robin Hood olur.Amerika ile suçlu iadesi antlaşması yapıldıktan sonra ülkeyi terör ve kana boğacak olan bu adamın parasını seve seve kabul eden Kolombiya halkı o zamanlar hiç şikayetçi değildir.

Dizide de değinildiği gibi Amerika o yıllarda ‘Kızıl Tehlike’ ile uğraşıyordur ve Amerika’nın arka bahçesi olarak adlandırılan Güney Amerika’yı paramiliter solcu gruplardan temizlemeye çalışıyordur. Uyuşturucu ile mücadele ise gündeme çok sonraları dahil olmuştur. Araştırmaların sonucu 1986’da Rand Corperation (Amerika silahlı kuvvetleri için çalışan bir şirket) FARC veya ELN gibi grupların uyuşturucu ile alakasının minimum veya çıkarları gereği kısa süreliği olduğunu raporlamıştır. Bu nedenle uyuşturucu ile mücadeleye ayırılan kaynaklar yetersizdir.

Escobar suçlu iadesinin feshedilmesi için savcılara,siyasetçilere,polislere suikastler düzenlettirip bombalar patlattırdı. Bir süreliğine hakimler kimliklerini gizlemek için yüzlerinde maske ile duruşmaya katılmak zorunda kalmışlardır. Kolombiya uçurum kenarında iken halk ne durumdaydı peki ?

Escobar halka para dağıtırken, aynı zamanda kiliseler yapmış; bir futbol takımı kurmuş ; ülke başkanlığına göz koymuş ve Kolombiya Temsilcileri Odası’na yedek üye olarak seçilmiştir. Dizide dikkat ederseniz bir çok evde İsa fotoğrafı ile aynı şekilde resmedilmiş Escobar fotoğrafları mevcuttur. Küçük çocuklara silah verip onlar dikkat çekmez düşüncesiyle istihbarat ağı kurduran; uçaklara bomba yerleştiren bir uyuşturucu karteli, Toplum tarafından nasıl bu kadar sevilebilir? Sonunun yakınlaştığı zamanlarda çevresindeki Sicario’ları (Tetikçileri) ona ihanet edip CIA veya DEA ile anlaşma yoluna gitmiştir. Ancak asıl acıyı çeken halk kendisini sevmeye devam etmiştir ve cenazesine 25 bin kişi katılmıştır. Maalesef Amerika ve diğer Karteller(Narcoslar) Escobar’ı bitirmiştir ancak yerine başkaları geçmiştir ve kara düzen devam ettirilmiştir.

Dizinin arka planı politik,kanlı ve benim için üzücüydü. Diziyi izlemek isteyenler için diziden de biraz bahsetmek istiyorum.Dizi karakter gelişimlerine çok fazla odaklanılmamış. Breaking Bad havasını arayanlar hüsrana uğrayabilir. Pablo’nun gelişimine çok odaklanılırken, imparatorluğunun dağılışı ve ölümü biraz hızlı ve üstün körü olmuş. Kolombiya’da herkes Pablo’ya saygı duyuyor ama ailesi haricindeki toplumla ilişkisi 5 dakikalık bir para dağıtma sahnesi ile geçilmiş. Medellin sokaklarındaki aksiyon sahneleri Dronelar kullanılarak çekilmiş ve güzel bir tat veriyor. Yıl olarak 80-93 arası anlatılıyor ama 2.sezonda bir kaç sahnede modern arabaları görmek mümkün. Cast çok iyi seçilmiş. Pablo ve Ajan Murphy özellikle tıpatıp aynı kişiler tarafından oynamış denebilir. Eğer boş vaktiniz varsa ve kriminal-aksiyon tarzı dizileri seviyorsanız Narcos’u izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Ziyaretçi