Genel

Almancayı nasıl öğrendim

Yakın zamanda C1 sınavını başarıyla geçtim. Bu süreçteki yanlışları ve doğrularımı  sizlerle paylaşıcam. Almanya’ya gelmeden önce almanca bilgim sadece lise yıllarından kalma ‘Ich möchte fünf Köfte’ den ibaretti. İngilizce ise her zaman benim için birinci öncelikti. Bu yüzden bir sene boyunca Toefl çalıştım. İngilizcenin uluslararası olduğu ve her yerde geçtiği kesinlikle doğru ancak Almanya’da çalışmak veya yaşamak istiyorsanız yeni bir dil öğrenme macerasına girmek zorundasınız. İngilizce bildiği halde konuşmayan memurlar ve görevliler bazen hayatı zindan edebiliyor.

Yaptığım hatalar

  • Dil bilgisini ingilizce üzerinden anlamaya çalıştım. Aynı dil ailesinden gelmelerine rağmen bazı kurallar hala kafamda oturmadı. 
  • Yeterince iyi konuşamıyorum diye konuşmaktan kaçındım sonrasında ise Corona nedeniyle istediğim halde insanlarla iletişim kuramaz hale geldim.
  • Dil becerimin mükemmele ulaşmasını bekledim.

Hangi dil olursa olsun öğrenilen kelimeler, dil bilgisi kuralları veya atasözleri kullanılmadığı sürece işe yaramaz. 24 Saatte tek başıma İngilizce öğrendim gibi yalan içeriklerin aksine  şahsen insanın tek başına bir dili öğrenebileceğine inanmıyorum. Günümüzde dil öğrenmek için çok farklı kaynaklar var. Mesela iyi bir kurs faydalı olabilir. Ancak kurslarda öğretilen bilgiler sosyal yaşamda insanı bir yere kadar taşıyabiliyor. Kurs seçimini, bütçenize ve ulaşmak istediğiniz seviyeye göre seçmeniz akıllıca olur. Bana fazlasıyla faydalı olan şeylerden birisi ise bilgili ve sabırlı insanların geri bildirimleri. Hayatın içinde öğrenilen bilgiler mıh gibi akla çakılıyor. Ama her insan birbirinden çok farklı.

Bu nedenle hem dil hem entelektüel seviyenizi arttıracak öğeler de mevcut. Kitap okumak ise  dil öğrenme serüveninde çok önemli bir araç. İnsanı hayattan soğutmayacak, ilgisine ve seviyesine yönelik yüzlerce kitap bulunabiliyor. Altını çizerek, dil bilgisi kurallarını inceleyerek okunan bir kitaptan alınacak bilgiler fazlasıyla değerli. Cornelsen, Langenscheidt’ın kitaplarını kesinlikle tavsiye ederim. Eğer akademik içeriklere ilgili iseniz Deutsch Perfekt tam size göre. Okumak ilgimi çekmiyor diyebilirsiniz bu durumda farklı konularda Podcastler var. Slow-German, Easy-German eğlenceli ve bilgilendirici. Alman mizahını anlamıyorum diye üzülmeyin 2 sene geçti ben hala anlamıyorum. Yazarak çalışıyorum diyen tayfadansanız Almanca tam sizlik. Almanca okunduğu gibi yazılan bir dil. Bu nedenle ‘Dikta’ yazmayı geliştirmek için mantıklı bir seçim. Youtube videoları 0.5 hızına alıp not almaya çalışın. 

Son olarak dil öğrenmek uzun ve meşakkatli bir süreç. Hata yapmaya açık olmak çok önemli. Yıllar geçse bile mükemmel konuşmak mümkün olmayabilir. İnternet çağında yaşıyoruz. Binlerce kaynak arasında boğulabilirsiniz. Adım adım giderek istenilen seviyeye ulaşmak gerekiyor.  En önemlisi ana dili konuşanlarla iletişim halinde olmak. Yazının konusu dil öğrenmek olduğu için yeni bir kültür tanımakla ilgili şeyleri bir kenara bıraktım. Dili öğrendikçe insanlarla konuşabilmek ve kültürlerin farklılığı üzerine konuşmak cidden çok keyifli. Sanırım bu temayı başka bir yazıya saklayacağım.

Bir cevap yazın

Ziyaretçi