DiziFilm

The Last of Us İlk 2 Bölüm Dizi İncelemesi

Oyun dünyasını kasıp kavuran The Last of Us, HBO’nun bünyesinde dizileştirildi ve geçtiğimiz hafta bizlerle buluştu. Son dönemlerde çıkan uyarlamaların ne denli hayal kırıklığı yarattığı düşünüldüğünde insanların bu uyarlama için de endişeli olmaması beklenemezdi. Lakin HBO herkesi şaşırttı ve popüler akımın aksine orijinal kaynağa tamamen bağlı kalan bir iş ile çıktı karşımıza.

Uyarlama Nasıl Olmalı?

Uyarlama yapmak için genelde 3 farklı yol seçilir. Birincisi orijinal kaynağa tamamen sadık kalıp kelimesi kelimesine ekrana aktarmak, ikinci yol orijinal kaynaktaki çoğu olayı izleyiciye aktarıp bazı çözümleri değiştirmek son yol ise asıl kaynağın karakterleri ve ana fikrini alıp tamamen farklı bir hikâye anlatmak.

İkinci yöntemi seçen filmlerden en bilineni Yüzüklerin Efendisi filmleridir muhtemelen. Yine tezat olarak üçüncü yolu seçen en bilinen yapım da Yüzüklerin Efendisi dizisi oldu bu sene. The Last of Us dizisi ise pek tercih edilmeyen birinci yolu seçiyor ve ana kaynaktaki her kareyi saniye saniye kopyalıyor deyim yerindeyse.

Zombi Karıncalardan Zombi İnsanlara

2010 senesinde bir teknoloji sitesinde free-lancer olarak yazarlık yapmıştım. Henüz 12 yaşında olan benim görevim yabancı kaynaklardaki ilgi çekici popüler kültür haberlerini Türkçeleştirip yayınlamaktı. O dönemde bir mantar tarafından zombiye dönüştürülen karıncaların haberini çevirmiştim.

Bu haber beni o kadar etkilemişti ki ya böyle bir salgın insanlar arasında da yayılırsa diye endişe ettiğimi hatırlıyorum. 13 sene sonra bile hala hatırladığıma göre bende bayağı iz bırakmış olmalı bu haber.

Sanırım bu haberi okuyup endişe eden tek kişi ben olmaışım ki oyun senaristi Craig Mazin ve Neil Duckman da bu fikri alıp bir oyuna koymaya karar vermişler. ‘Ya mantarları zombileştirip ağaçların tepesine çıkaran bu mantarlar insanlara da bulaşmayı başarırsa?’. Düşüncesi bile korkunçtu ama bir oyun haline getirilince inanılmaz bir başarı hikayesine dönüştü bu fikir.

The Last Of Us dizisi de oyundaki senaryoyu harfi harfine alıyor ve gerçek oyuncularla bir kez daha canlandırıyor. Ben oyunu oynamadım ama dizi için konuşmam gerekirse senaryosu şimdiye kadar çok düzgün ilerliyor diyebilirim.

Oyunculuklar ve Eksikler

İlk 2 bölüm itibariyle oyunculuklar bana göre son derece başarılı. Çocuk karakterleri oynamak zor bir iştir çünkü Obi-Wan dizisinde Princess Leia’yı oynayan küçük kız gibi bir anda itici bir figüre dönüşebilir bu oyuncular. Bella Ramsey, Ellie karakterinin altından kalkmış bana göre. Oyun dünyasında hatrı sayılır bir ağırlığı olan Joel karakterini yine aynı ağırlıkta bir oyuncu oynamalıydı ve Pedro Pascal son derece iyi bir seçim.

Eksik olarak post apokaliptik dünya biraz yavan gibi geldi 2 bölümde. Çok fazla karakter odaklı bir yapım izliyoruz, şöyle doya doya yok olmuş şehirlere göz atamadık. Oyunda bu atmosferi mükemmele yakın vermişti yapımcılar, dizi bir tık gerisinde kalmış.

Diğer bir eksik ise dizinin oyunu birebir kopyalaması olmuş. Oyunun Youtube videolarını biraz izleseniz bile ilk 5 bölümde neler olacağını öğrenmiş oluyorsunuz. Bazı kesimler bu seçimden mutlu olabilirler ama senaryoda birkaç noktada değişikliğe gitmek fena olmazdı.

Son söz olarak The Last of Us dizisi şu anda çok başarılı ilerliyor ve umarım tüm sezonu bu ivmeyle devam ettirirler. Kaliteli uyarlama görmeye hasret kaldığımız şu günlerde iyi geldi böyle bir iş.

Hey Ziyaretçi ! Şimdi Odalar’da The Last of Us dizisi hakkındaki tartışmaya katıl ve görüşlerini belirt.

Ziyaretçi