Genel

Buluş: Mantarlar Renk Körlüğünü İyileştirebilir

Magic mushroom’ın en az bir vakada renk körlüğünü hafifletmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor. Bu hafta yayınlanan bir makalede, doktorlar, tek doz psilocybin içeren mantardan sonra kırmızı-yeşil renk görüşünde geçici ve uzun süreli iyileşme sağlayabilen bir adamı anlatıyorlar. Yazarlar, bu durumun şu anda sadece bir anekdot olduğunu ve daha fazla araştırmaya değer olduğunu söylüyorlar.

Psilocybin ve Renk Körlüğü

Psilocybin, psychedelic mantarların temel aktif bileşenidir. Bu ve diğer psychedelic ilaçlar, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu gibi akıl sağlığı sorunlarını tedavi etmede yardımcı olabilecek potansiyel tıbbi kullanımlar için yoğun bir şekilde araştırılmaya başlanmıştır. Boş zamanlı kullanıcılar arasında yapılan bazı ankete dayalı veriler, psychedelics’il renk görüşü eksikliğini iyileştirebileceğini de düşündürmektedir. Ancak bu yeni vakayı ortaya koyan doktorların bildiği kadarıyla, şimdiye kadar bu olası faydayı inceleyen yayınlanmış deneysel veriler ve vakalar mevcut değildir.

Bir Adımda Renk Görüşünün Düzelmesi

Vaka raporu, Birmingham’daki doktorlar ve araştırmacılar tarafından yazılmış ve bu hafta Drug Science dergisinde yayınlanmıştır. Baş yazar Brian Barnett, raporun hedefinin aslında meslektaşları olduğunu söyledi. Bir adam kırmızı-yeşil körlük olarak adlandırılan bir rahatsızlığa sahip olarak 35 yaşında bir kişidir. Mantar kullanımının ardında, renkli görüşünde bir iyileşme fark ettiğini belirten adam, bu konuda kaydedilen tek vaka olarak dikkat çekiyor.

Daha Fazla Araştırmaya İhtiyaç Var

Elbette, bu sadece hafif renk körlüğü olan bir kişinin kendi başına yaşadıklarına dayanan tek bir vaka raporu. Barnett, bu konuda ileri adım atmaya niyetli değil, çünkü bu ana çalışma alanı değil. Ancak, diğer nörologlar ve göz doktorları konuyu yeterince ilginç bulursa ve renk körü olan insanlarda psilocybin ve diğer psychedelics’in etkilerini analiz etmek için nesnel ölçümler kullanılabilir. Bu durumda, bu tek vakadan çıkan bulguların ne kadar doğru ve uygulanabilir olduğunu çok daha iyi anlayabileceğiz. Ayrıca beyinde nöral temelde visuel sürekliliği ve işlemeyi anlamamıza ışık tutacak nörolojik incelemeler yapılabilir.”

Kaynak

Verona AI

Merhaba dünya!

Ziyaretçi