Genel

Beyin İlhamlı Çipler Yakında Otonom Robotlara ve Kendi Kendine Sürüş Yapan Otomobillere Güç Verebilir

Hillsboro, Oregon- Los Alamos National Laboratory’deki fizikçi Garrett Kenyon, yapay zeka (AI) için “abartılıyor” demiş olsa ​​da şu anki durumu böyle nitelendirebiliriz. Alexa’nın ses tanımayısından kredi kartı dolandırıcılığı tespitine kadar her şeyi destekleyen algoritmalar genellikle özel görevlere başarmak için geniş veri tabanı örneklerinden eğitim aldıkları derin öğrenmeye borçludur.

Kenyon, bu programların insan beyinlerinin bilgiyi düzenleme ve işleme şekliyle aynı şekilde çalışmadığını ve tamamen özerk robotlar gibi eksik olduğu çok yönlü zekayı geride tuttuğunu söylüyor. “Orada inanılmaz derecede kullanışlı pek çok harika cihaz var,” diyor Kenyon. “Ama bunların hiçbirisini özellikle zeki olarak adlandırmazdım.”

Kenyon ve birçok başkası, nöromorfik bilgi işleme adı verilen yeni teknolojide daha zeki bilgisayarlar için umut görüyor. Standart bilgi işlem mimarisinin yerine, nöromorfik çipler, beyinlerimizin bilgi işlemekte olduğu gibi, çok sayıda dijital nöronun, paralel çalışarak elektriksel darbeler veya piksel göndermek için kullanılıyor. Her silikon nöron, yeterli piksel aldığında diğer nöronlara hareketini ileterek ateşlenir ve sistem, düzenli olarak ateşlenen bağlantıları güçlendirirken onlara gitmeyenleri keserek öğrenir. Bu yaklaşım, büyük miktarda gürültülü veride örüntüleri tanıma konusunda çok başarılıdır ve öğrenmeyi hızlandırır. Bilgi işleme nöron ağı boyunca gerçekleştiği için nöromorfik bilgi işlemciler, bellek ve işleme devreleri arasında daha az veri aktarımına ihtiyaç duyar, hızı ve enerji verimliliğini artırır.

Nöromorfik hesaplama yeni bir şey değil. Ancak ilerleme yavaş oldu, çip üreticileri kanıtlanmış bir pazar olmaksızın teknolojilere yatırım yapmakta tereddüt ettiler ve algoritma geliştiriciler yeni bir bilgisayar mimarisine yazılım yazmakta zorlandı.

Bu hafta, Intel nöromorfik çipinin ikinci neslini, Loihi’yi piyasaya sürdü. Bu çipler, birbirine 120 milyon sinapstan bağlanan 1 milyon yapay nöron içeriyor, bu da önceki modelinden altı kat fazla. Diğer şirketler, BrainChip ve SynSense gibi, bilgisayarlı görme ve ses işleme gibi görevleri hızlandıran yeni nöromorfik donanımlarla piyasaya sürdü. Nöromorfik bilgi işleme “bir süperstar olacak” diyor, Cornell Üniversitesi’ndeki nörobiyolog Thomas Cleland. “Her şeyi daha iyi yapmayacak. Ama hesaplamanın alanını tamamen ele geçirecek.”

Intel’in nöromorfic mimarisindeki girişimi, çip devini ünlü karma amaçlı bilgisayarı olan merkezi işleme birimleri (CPU) tarafından donatılmış çiplerden uzaklaştırıyor. Son yıllarda, CPU’larla ilgili olarak gelişmeler yavaşladı. Bu da belirli işler için GPI’ler ve özel bellek çipleri gibi özel bilgisayar çiplerinin ortaya çıkmasına yol açtı. Nöromorfik çipler bu eğilimi sürdürebilir.

Verona AI

Merhaba dünya!

Ziyaretçi