FilmSinema

The Falcon And The Winter Soldier Üzerinden Dünya Sorunları

Dünyada açlık, terör, mülteci krizi, ırkçılık gibi çözümden uzak problemler var. Bazılarımız bu sorunları görmezden gelirken; Marvel yeni dizisinde bazı güzel mesajlar vermiş. Diziye değinmeden önce ırkçılığın Amerika ve Avrupa’da gelen mülteci akınları ile güçlendiğini belirtmek isterim. Almanya’da yapılan bir ankete göre:

‘Almanların yüzde 48’i sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin gelecek on yıl içinde ülkenin eyalet hükümetlerinde ya da federal hükümette yer alacağına inanıyor. Alman haber ajansı Dpa’nın YouGov kamuoyu araştırma şirketine yaptırdığı anket bu sonucu ortaya koydu.’

Diziye dönecek olursak, Thanos’un parmak şıklatması ve geri alınması arasında 5 yıl geçmiştir ve geri gelenler ‘Mülteci‘ statüsüne düşmüştür. GRC adı verilen Mültecilere yardım için kurulmuş organizasyonun yiyecek malzemelerini dağıtmaması, milyonlarca insanı yok sayması bir çok kişinin suça yönelmesine neden olmuştur. Karşılarında kim duracaktır peki ? Captain America’nın, End Game filmi ile evrenden ayrılması ile 3 Tane Cesaret Madalyası olan John Walker yeni Captain America olarak dünyaya sunuluyor. Cesur bir hamle ise yeni Captain America ile arkadaşı Lemar, Cesaret Madalyalarının hiç olunmaması gereken bir yerde, yapılan yanlış hareketlerin sonucu olduğunu söylemesidir. Diğer bir Politik duruş veya eleştiri ise; John Walker ilerleyen bölümlerde herkesin gözü önünde bir mülteciyi, yıldızlı ve amerika bayrağı rengi ile bezenmiş kalkanı ile öldürmesidir. Sonucunda ise göstermelik bir mahkeme ve rütbelerinin alınması ise haksızlıkların bir örneği mi yoksa az düşünülmüş bir senaryo örneği mi?

Dizi mülteci meselesi, sınır ötesi operasyonları kritik ettikten sonra ırkçılık olayına el atıyor. Black Lives Matter gibi ırkçılık karşıtı protestoların hala akıllarda olduğu günümüzde siyahi bir Captain America fikri izleyiciyi ikiye bölmeye yeterli. Steve Roger’ın buzda kalmasının ardından süper asker serumun tekrar üretmek için siyahi askerler üzerinde deneyler yapılması ve basından gizlenilmesi, Falcon ve Barnes tartışırken gelen polisin siyahi olduğu için Falcon’u tutuklamak istemesi gibi mizansenlerle gerçeğe güzel bir ayna tutulmuş.

Maalesef ırkçılığın ne kadar yaygın olduğunu ve yerle bir edilmesi gerektiğini kendi başımdan geçen bir olayla özetlemek isterim. 2 yıla yakın süredir Almanya’da yaşıyorum ve süpermarkette yaşadığım şey bir çok insanın siyahi insanlara karşı ne kadar az toleranslı olduğunun kanıtı. Kasa sırasında önümde bekleyen siyahi beyefendi ürün bandından gelen ürünleri market arabasına yavaş doldurdu sonrasında ise parası ödeyip gitti. Üzücü olan şey ise kasiyerin, bana müşterisi hakkında rahatsız edici yorumlar yapmış olması. Sarı saçlı veya renkli gözlü olmak hayatta bir ayrıcalık mı ?!?

Bir cevap yazın

Ziyaretçi